אירועי היום

אירועי השבוע

יום שני ה' בתשרי תשע"ב 3 באוקטובר 2011
הצג אירועים

ערב מנסחות תשובה
ערב מנסחות תשובה

בימים שבין כסה לעשור, בין הראש השנה ליום הכיפורים, מתקיים בצוותא זו בחל מ-2010 ערב "מנסחות תשובה". נשים ישראליות יהודיות מנסחות מחשבותיהן, את דבריהן, את שירתן ותפילתן לקראת השנה החדשה ומשוחחות על משמעותה האישית, הרוחנית, הדתית והחברתית של התשובה.
בין המשתתפות ב-2011: רונה רמון, אסתי זקהיים, מלכה פיוטרקובסקי, ד"ר שלי גולדברג, ד"ר עליזה לביא.
בין המשתתפות ב-2012: מלכה פיוטרקובסקי, ד"ר עליזה לביא, ליהיא לפיד, דפנה ארמוני, ד"ר שלי גולדברג, תמר מור סלע.

הכניסה לערב חופשית והמשתתפות בערב עושות זאת בהתנדבות מלאה.

קרא עוד

מנסחות תשובה הוא חלק מהבמה לשיח ישראלי-יהודי במועדון צוותא בתל אביב שמטרתה לאפשר שיח מעמיק על תרבות ועל זהות ישראלית-יהודית. את הערב מרכזים במשותף ד"ר עליזה לביא ויו"ר צוותא גברי ברגיל.
מתוך מאמרה של תמר מור סלע (עיתונאית ויוצרת. מחברת הספר "להיות אמא") שהשתתפה באירוע ב-2010:
"הערב הזה היה עוד נדבך באחת המשימות החשובות שלקחתי על עצמי: להביא את האימהות אל קדמת הבמה. להוציא אותה מחדרי החדרים אל העולם ולצעוק – אנחנו, האימהות, עושות עבודה חשובה. אפילו מקודשת. הגם שאיננה מקבלת שום קדושה.
לפני למעלה ממאתיים שנה נותקנו בבלי דעת מה"שבט". מה"חמולה". מאותם מעגלים רחבים שהייתה בהם חוכמה רבה ותכלית. מאז, אנחנו מחפשות דרכים לשוב. למצוא את החיבורים. לשאוב חוכמה נשית, שאין לי מילים טובות מספיק כדי להגדיר אותה, אבל ברור לי שהיא קיימת, אם כי לא במידה מספיקה במרחב הציבורי. היא קיימת מאחורי הקלעים, בדיוק כפי שהאימהות מתנהלת- באופן הכי אבסורדי, מאחורי הקלעים של החברה הוולדנית שלנו. אבל מרגע שנולד לך ילד, את אמא שלו. ואין שום דרך חזרה.

האימהות הפגישה אותי עם העולם בעוצמות שלא הכרתי קודם. היא גם ניתקה אותי מן העולם בדיוק באותן עוצמות. היה לי ברור שאני חלק משרשרת ארוכה של אימהות, והאימהות חידדה מאוד את הצורך שלי בתמיכה. אני עדיין טווה בקפידה את מעגל הנשים שלי. אני אוספת אלי חרוזי מילים. רעיונות. סיפורים. קטעי מחשבות. אני חושבת שרק אנחנו הנשים, נוכל ליצור לעצמנו תאים חדשים בגוף היותר רחב שלנו.
וכך בדיוק היה הערב "מנסחות תשובה" בצוותא: מעגל של נשים. נכון, שונות מאוד ובכל זאת…. זה היה ערב קסום עם שיח פתוח, מכבד, משעשע, מרתק, מחכים ובלתי מתלהם, על נושאים שמעסיקים כל אישה שחיה בארץ הזאת, לא משנה מאיזה עבר של הגדה. באבחת רגע, שוודאי מייצג עוד רגעים רבים ונסתרים, היינו דומות להפליא".

הזמרת ריקי גל שהשתתפה בפאנל הגדירה את עצמה "כאתאיסטית רליגיוזית". היא אמרה "שהיא לא מחכה לראש השנה כדי לעשות חשבון נפש. אני עושה זאת מדי יום ביומו". שולי מעלם, תושבת גוש עציון, אישה דתיה שחייתה עם בעלה 'החילוני והשמאלני' שנים רבות עד שנספה באסון המסוקים, סיפרה כי במשך השנה יש לה שלושה ימי חשבון נפש "יש את הימים הללו שיש להם משמעות עבורי במובן מה לא הצלחתי לעשות וגם במה כן הצלחתי שזה לא פחות מלמד. בבית לימדו אותי שעושים גם חשבון נפש בימי ההולדת ובשלוש עשרה השנים האחרונות, יום מותו של בעלי, הפך גם הוא ליום של חשבון נפש עבורי שבו אני בוחרת לדבוק חיים. אני מנסה לצמוח מתוך המוות. איזשהי הסתכלות פנימית שבה אני מבררת מה עשיתי ולהיכן פני מועדות".

בילי מוסקנה לרמן קראה לעצמה לעשות חשבון נפש פנימי ולראות "עד איפה התרבות הכפיפה אותי לייצר מחשבות ומעשים שלא קשרים לרצון האמיתי שלי ועד כמה אני אוטומטית בהתנהלות היומיומית שלי – עד כמה אני רוצה לחיות חיים בורגנים של אימא בת 55 שחייבת להיות ללא קמטים, קלת תנועה, ובעיקר איזה אימא הייתי לבניי? אני מגלה שיש לי שם 'בורות ענקיים' כי החיים בגיל צעיר דרשו ממני לא להיות נוכחת בחייהם. אולי אני אעשה עכשיו תיקון מול הנכדה שלי".